DSİ 1. Bölge Müdürlüğü'ndeki (Bursa) sendikalar "Teröre Karşı Birlik" ortaklaşa etkinliği yaptı

Aktif .

dsi 1.bolge teror protestoSendikamız Enerji-İş'in de arasında yer aldığı DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nde (BURSA) örgütlü sendikalar, yaptıkları etkinlik ile bölücü terörü protesto ederek, teröre karşı mücadele eden Mehmetçiğe ve güvenlik güçlerimize desteğini açıkladı.

2 Eylül Çarşamba günü DSİ. 1. Bölge Müdürlüğü kampusu üçerisinde yapılan etkinliğe Türk-İş konfederasyonuna bağlı Tes-İş Sendikası, Türkiye Kamu-Sen konfederasyonuna bağlı Türk Enerji-Sen, Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Enerji Bir-Sen ve Konfederasyonumuz Birleşik Kamu İş'e bağlı sendikamız Enerji Enerji-İş üyeleri, Genel Başkanımız Volkan TÜRKYILMAZ ile diğer çalışanlar katıldı.

Etkinlikte yapılan "Teröre Karşı Birlik" adlı basın açıklamasında şunlar belirtildi.

"Türkiye Cumhuriyeti; uzun zamandır, Ortadoğu Siyasi Coğrafyasını yeniden şekillendirmeyi hedefleyen proje kapsamında; topraklarımızın bir kısmını da içine alacak şekilde, emperyalist odakların himayesinde bir devlet kurmak üzere vatanı bölmeye, kamu düzenini sarsmaya, ulusal güvenliği tahrip etmeye gayret eden açık ve gizli düşmanların tehdidi altındadır.

dsi 1.bolge teror protesto 1

Türk Milleti; terör eylemleri vasıtası ile güvenliğini ve huzurunu, yıkıcı ve bölücü projelerle ayrıştırarak birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü, gücünü ve bekasını bozmak hevesindeki silahlı terör örgütleri ve bu örgütlerin sahte kimliklerle siyasi ve sosyal hayatımıza sızmış uzantılarının elde silah sözüm ona “barış” isteyen hasmane ve sinsi tutumlarından usanmıştır.

Evet, Türkiye’de herkes barış istiyor. Barışa giden yol, Türkiye’deki bölücü örgütün tam anlamıyla silahsızlandırılması ve yok edilmesi, KCK ve benzeri yasadışı terör yapılarının dağıtılması, “özerklik” isteyenlerin yargı önüne çıkarılması, bölücü terör örgütünü yönlendiren emperyalist güçlerin Ortadoğu’dan kovulmasından geçiyor.

dsi 1.bolge teror protesto 2

Bölücü terör, devleti ve milleti ile bütün Türkiye Cumhuriyetini hedef alan büyük bir tezgâhtır. Bölgesel olmaktan çıkarılmaya ve tüm yurt sathına yayılmaya çalışılan bu tehdit ancak; Devletin kararlı ve dirayetli politikaları, güvenlik güçlerinin etkili ve düzenli mücadeleleri, siyasetçilerimizin tutarlı ve müşterek duruşları, milletimizin sabırlı ve sağduyulu tutumları ile birlikte bölge insanının devletle bağının güçlendirilmesi ile bertaraf edilebilir.

dsi 1.bolge teror protesto 3

Farkındayız ki:
Köy Korucuları başta olmak üzere Kürt kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu bayrağın altında bölücü teröre karşı direnmeyi ve mücadele etmeyi sürdürüyorlar.

Bekliyoruz ki:
Bizleri temsil etmek üzere seçerek Ankara’ya gönderdiğimiz Milletvekillerimiz; bu hassas dönemde Milli politikalarımız ve vazgeçilmezlerimiz çerçevesinde ve milletin beklentileri doğrultusunda meclis çalışmalarını aralıksız yürütsün. Ancak 7 Haziran seçimlerinin ardından bir hükümet seçeneğinin yaratılamaması sonucu erken seçimi kararı alınmıştır. Erken seçim hükümetinde yasa gereği de olsa PKK’nın kravatlı görüntüsü HDP’lilere bakanlık verilmesi bizim için kabul edilemez bir durumdur.

dsi 1.bolge teror protesto 4

Bölücü terör tehdidi tamamen ortadan kalkana kadar; mecliste siyasi düzenlemeler, uluslararası platformlarda diplomasi, sosyal hayatta uyandırma-bilgilendirme-bilinçlendirme faaliyetleri, gerektiğinde silahlı güç kullanılması, kararlılıkla ve etkili olarak sürdürülmelidir.
Terörle canı pahasına mücadele eden asker, polis ve köy korucularımız; daima ve her koşulda yanlarında olduğumuzu unutmasınlar.
Vatanın, bireysel ve kurumsal çıkarlarımızdan, siyasi tercihlerimizden çok daha kıymetli olduğunun idraki ile siyasi ve sosyal yaşantımızı güven ve huzur içinde gelecekte de sürdürebilmemiz için, tüm siyasi partilerin yıkıcı ve bölücü tehditlere karşı birlikte hareket etmeleri en değerli itici gücümüzü oluşturacaktır.

dsi 1.bolge teror protesto 5

Hepimiz Beyan Ediyoruz ki:
Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti ile kavga edenler kardeşliğimizi yitirmişlerdir. Devletimize ve milletimize düşmanlık edenler düşmanımızdır.

Hıyaneti ve kahpeliği kendine meslek edinmişlerle, hiç bir bölücü faaliyete katılmamış ve buna prim vermemiş, devletine sadık Kürt vatandaşlarını zihnimizde ve gönlümüzde ayırt edecek bilinçteyiz.

Türkiye Cumhuriyetinin, dün olduğu gibi devleti ve milleti ile güç birliği yaparak vatanın bütünlüğünü ve bekasını muhafaza edeceğinden, tarihteki daha vahim şartlardan dimdik çıktığı gibi bugün de bu bölücü terör belasından selametle çıkacağından zerre kadar tereddüdümüz yoktur.

Türkiye’nin bölgesinde ve dünyadaki yerini hazmedemeyenler, kötülük pompalamaya, ölüm kusmaya devam etse de, Anadolu kardeşliğini bozamayacaklardır. Yüzyıllar boyu, her türlü zorluk ve acıya birlikte göğüs gererek galip çıkmayı başaran milletimiz, yolundan ve kardeşlik ikliminden uzaklaşmadan yürüyüşünü sürdürecektir.

Tüm şehit asker, polis, köy korucusu ve sivil vatandaşları rahmet ve minnetle anıyor, isimlerini zihinlerimiz de, hatıralarını belleğimizde, emanetlerini bağrımızda, fedakârlıklarını şanlı tarihimizde ebediyen muhafaza edeceğiz.

Lüzum hâsıl olduğunda bu uğurda görev ve sorumluluk almaya, fedakârlık yapmaya hazırız.
Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

TES-İŞ Bağlı Olduğu Konfederasyon TÜRK-İŞ
TÜRK ENERJİ-SEN Bağlı Olduğu Konfederasyon TÜRK KAMU-SEN
ENERJİ BİR-SEN Bağlı Olduğu Konfederasyon MEMUR-SEN
ENERJİ-İŞ Bağlı Olduğu Konfederasyon BİRLEŞİK KAMU-İŞ"